Europę musi być stać na technologiczną suwerenność

11/2/2025

Konferencja EEC Trends

Europa ma ogromny potencjał, ale w pełni go nie wykorzystuje. Potrzebujemy też inwestycji we własne technologie, by likwidować dystans do globalnych liderów – to tylko niektóre z wniosków sformułowanych przez uczestników konferencji EEC Trends. W wydarzeniu, którego kontynuacją będzie kwietniowy XVII Europejski Kongres Gospodarczy, wzięło udział ponad 800 osób, w tym właściciele największych firm w Polsce i top menedżerowie. Jednym z prelegentów debaty, pt. „Bezpieczna i konkurencyjna gospodarka”, która zainaugurowała wydarzenie, był Andrzej Dopierała, Wiceprezes Asseco Poland.

Jak stworzyć przyjazne środowisko dla biznesu, zlikwidować lukę innowacyjną i czy Polska ma szasnę w wyścigu technologicznym, m.in. o to pytała Aleksandra Helbin, redaktor naczelna portalu Wnp.pl, która prowadziła pierwszą debatę.

Oczywiście, że mamy szanse i chciałbym tutaj przypomnieć takie określenie: cyfrowa suwerenność –powiedział Andrzej Dopierała. Na tą cyfrową suwerenność warto spojrzeć z dwóch poziomów: cyfrowej suwerenności Unii Europejskiej versus reszta świata oraz cyfrowej suwerenności każdego państwa z osobna. Te wątki mają punkty styczne, ale też w pewnych sytuacjach są sobie przeciwstawne – dodał.

Ekspert Asseco zaznaczył jednocześnie, że duże projekty wymagają wsparcia ze strony instytucji, żeby zrównoważyć potencjał kapitału, jaki jest inwestowany np. w Dolinie Krzemowej. W Polsce padają deklaracje, że technologie powinny być w dużej części krajowe, jednak aby przełożyło się to na działanie, potrzebne są zdecydowane zmiany.

Andrzej Dopierała przywołał także przykład sztucznej inteligencji i hipotetycznego scenariusza, że w Unii Europejskiej powstaje rozwiązanie podobne do chińskiego DeepSeek. Przechodząc do cyfrowej suwerenności na poziomie państwowym podkreślił, że każdy kraj mógłby wykorzystywać ten kod, tworząc własne modele, tak aby zachować niezależności. Nie ukrywał jednak, że choć Europę stać na technologiczną suwerenność, to jako kontynent jesteśmy daleko w stosunku do miejsca, w którym mogliśmy już być.

Żyjemy w czasach, których jeszcze nigdy nie było. Każda rewolucja technologiczna to szansa, że ktoś, kto jest w cieniu, jest w stanie wyskoczyć. Ważne, żebyśmy, jako Wspólnota Europejska, potrafili to wykorzystać – powiedział wiceprezes Asseco Poland. Razem jesteśmy silniejsi, jako Europa jesteśmy dużym graczem – podsumował.